Naujienos
Didžiausias ir efektyviausias saulės parkas Lietuvoje pradeda veiklą
Efektyviausias Lietuvoje saulės parkas SOLARBANK pradeda fizinę veiklą
Didžiausias ir efektyviausias saulės parkas Lietuvoje pradeda veiklą
Liepos 23 d. Grikapalyje (Lazdijų raj.) atidaryta „Solarbank“ didžiausia pagal pagamintos vienoje vietoje elektros kiekį nutolusi saulės elektrinė Lietuvoje, kurios galingumas yra 3,35 MW. Platforma nuo jau egzistuojančių skiriasi tuo, kad „SoliTek“ modernių technologijų dėka vartotojams užtikrinama 35 proc. efektyvesnė elektros generacija ir dvigubai mažesnė kaina už elektros energiją.
„Lietuvos energetika per pastaruosius dešimtmečius išgyveno milžinišką transformaciją, kurios ašis buvo energetinė nepriklausomybė. Ateina laikas spartinti dar vieną pokyčių energetikos sektoriuje etapą. Valstybės energetinis „miksas“ turi tapti draugiškesnis aplinkai. Šis projektas yra kelias į nepriklausomą ir aplinkai draugišką energetiką. Be to, jis įprasmina svarbiausius Europos žaliojo kurso siekius: mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, skatinti inovacijas, sumažinti sąskaitas gyventojams, o taip pat – į žaliąją pertvarką įtraukti regionus“, - teigia atidaryme dalyvavęs už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius.
Išskirtinis vaidmuo, siekiant Žaliojo kurso tikslų, tenka atsinaujinančiai energetikai. Tokios nutolusios saulės elektrinės kaip ši suteikia pagreitį atsinaujinančios energetikos plėtrai, nes tokio dydžio saulės elektrinė prilygsta daugiau 1000 vnt. nedidelių privačių saulės elektrinių.
Nutolusios saulės elektrinės atidarymo ceremonijoje kalbėjęs Global Bod Group valdybos pirmininkas, saulės modulių gamybos Lietuvoje pradininkas Vidmantas Janulevičius pabrėžė, kad žvelgiant į ateitį labai svarbu suvokti, kad saulės energetika gali būti plėtojama įvairiai, pavyzdžiui, kaip stogų ar fasadų danga, gaminanti elektrą. JAV ekspertai prognozuoja, kad norint sukurti žalią ir saugų pasaulį reikės apie 1,5 proc. šalies teritorijos skirti saulės ir vėjo jėgainėmis, o Lietuvoje, siekiant šio tikslo, jei bus priimti pažangiausi sprendimai, prireiks 1 ar 0,8 proc. teritorijos.
„Noriu palinkėti mums visiems, kad tai būtų gražus startas žaliai mūsų visų ateičiai, kad ir toliau plėstume atsinaujinanačios energijos gamybą ir suvartojimą, o svarbiausia darytume tai naudodami Lietuvoje pagamintus modulius. Tikiu, kad sekantį kartą mes su jumis susitiktume, kai atidarysime saulės elektrinę, kuri bus pritaikyta ir žemės ūkiui. Pasaulyje jau gerą dešimtmetį populiarėjančios saulės elektrinės, pritaikomos žemės ūkiui jau projektuojamos ir Lietuvoje. Tai yra mūsų ateitis, leisianti žemės ūkio paskirties žemę tuo pat metu naudoti tiek pasėlių auginimui, tiek ir švarios saulės elektros gamybai ,“- sako V.Janulevičius.
„Džiaugiamės, kad mūsų pastangos, kurti verslui patrauklias sąlygas pastebėtos. Šiandien Lazdijų kraštas tampa patrauklus žaliosioms investicijoms ir mūsų regioną renkasi įmonės, vertinančios tvarumą ir ekologiškumą, aktyviai diegiančios inovacijas. Šis projektas, tai ne tik daugiau kaip 3,8 mln. eurų investicijų, naujos darbo vietos ir galimybės mūsų gyventojams, bet ir įkvepiantis regionų plėtros pavyzdys. Lazdijų rajonas didelis, dėl to atsakingai planuojant investicijas ir jų vietas, tikrai galime išsaugoti mūsų kraštovaizdžio natūralų grožį, o nuošalesnėse vietovėse įgyvendinti svarbius ir naudingus kraštui investicinius projektus“, – teigia Lazdijų merė Ausma Miškinienė.
Startuolio „SolarBank“ sukurta naujos kartos internetinė platforma sudaro technines sąlygas tokią didelių apimčių, pramoninio lygio pažangią saulės elektrinę pardavinėti dalimis privatiems vartotojams. 2019 m. Lietuvai pirmai pasaulyje priėmus pažangų nutolusio saulės elektros gamintojo įstatymą, buvo atvertos durys tokių platformų įveiklinimui rinkoje. Sudarytos sąlygos VISIEMS elektros vartotojams tapti ir jos gamintojais. Bet kuris Lietuvos gyventojas gali įsigyti dalį nutolusios saulės elektrinės ir toje savo nutolusios elektrinės dalyje pagamintą elektrą naudoti savo reikmėms - bute, kotedže, privačiame name ar pan.
Internetinė platforma Solarbank.lt skiriasi nuo jau egzistuojančių rinkoje tuo, kad parduoda gyventojams išimtinai vieno technologijos tiekėjo – bendrovės „SoliTek“ – ištobulintą saulės elektrinę „Bifacial Track +40“, kurioje saulės moduliai ne įprastai įrengiami ant žemės, o naudojama visiškai nauja, modulius priklausomai nuo saulės padėties pasukanti išmanioji ir kompiuterizuota „trekerių“ technologija. Negana to, „Bifacial Track +40“ elektrinėje naudojami pažangiausi SoliTek SOLID Bifacial dvigubo stiklo moduliai, kurie saulės šviesą sugeria iš abiejų pusių, taip pasiekdami 40 proc. didesnę elektros generaciją nei bet kurioje standartinėje saulės elektrinėje.
Pirmoji Lietuvoje analogų neturinti saulės elektrinė užima 22 ha plotą ir joje sumontuota 10 468 moduliai. Projekto vertė - daugiau nei 3,8 mln. eurų. Šios nutolusios saulės elektrinės galingumas (3,35 MW) yra standartinės elektrinės atitikmuo 4,6 MW. Šis projektas finansuojamas Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) lėšomis.